Prawnik i jego podstawowe obowiązki

Podstawowym zadaniem prawnika jest udzielanie porad prawnych oraz innej pomocy prawnej, także tej darmowej. Prawnik nie może nas reprezentować przed Sądami i Urzędami w przeciwieństwie do adwokata, jednak warto zgłosić się do niego w razie problemu. Prawnik bowiem posiada ogromną wiedzę w zakresie prawa. Bywa również tak, że obawiamy się rozprawy sądowej, ponieważ otrzymaliśmy pewne pismo prawnicze/komornicze czy innego rodzaju. Konsultując się z prawnikiem, nasze obawy mogą zostać szybko rozwiane. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze owa rozprawa musi się odbyć.

Radca prawny lub prawnik w korporacji

Prawnik, który zostaje zatrudniony w korporacji, ma za zadanie przede wszystkim obsługę prawną firmy - jeśli pozostaje w stosunku pracy, pełni swoje obowiązki jako radca prawny. Najczęściej uzgadnia on umowy zlecenia, umowy kupna czy sprzedaży oraz wiele innych. Jest to zadanie prawne formalne. Ma on również obowiązek uczestniczyć w negocjacjach dotyczących kwoty, jaką dana firma zamierza wydać na usprawnienie jej funkcjonowania. Radca prawny w korporacji nadzoruje także wszystkie ważne dokumenty, które zostały spisane i zawarte na podstawie Konstytucji RP. Prawnik stosuje także prawo pracy i wykłada je w celu przestrzegania kodeksu pracy. Zatrudniony w korporacji czy w firmie radca prawny, musi wykonywać swoje zadania korzystając ze swojego prawniczego wykształcenia. 

Kancelaria prawna w sieci

Od niedawna można korzystać z usług tak zwanych kancelarii w sieci. Są one stworzone po to, by móc udzielać porad prawnych przez Internet. jest to bardzo dobre i szybkie rozwiązanie. Łatwo jest się skontaktować z taką kancelarią. Kancelaria w sieci nie musi być jedynie stroną do kontaktu z osobami, które prowadzą ową działalność. Może to by także swoisty blog, którego prowadzi kilka osób zajmujących się zawodowo prawem. Umieszczane artykuły o przeróżnej tematyce w zakresie prawa może pomóc wielu osobom, które na prawie się nie znają, a potrzebują szybkiej i trafnej porady prawnej. Taka forma pomocy jest bardzo dobrym pomysłem, chociażby z tego względu, że na rozpatrzenie naszej sprawy i przyjęcie do kancelarii prawniczej czasami trzeba długo czekać.

Czy do bycia prawnikiem konieczne jest powołanie?

Jeżeli chcemy wykonywać swój zawód porządnie, z samymi pozytywnymi skutkami, powołanie będzie niezbędne, a nawet konieczne. Jeżeli od lat interesujemy się prawem i od dawna planowaliśmy wykonywać zawód prawnika, jak najbardziej jesteśmy na dobrej drodze. Dobry prawnik bowiem nie powinien sugerować się jedynie przepisami i artykułami zawartymi w kodeksie prawnym, ale też powinien on posiadać odruchy ludzkie, takie jak na przykład empatia. Jest to bardzo ważne, żeby za wszelką cenę starać się pomóc człowiekowi, który do nas przychodzi.

Co jest najważniejsze w wyborze dobrego prawnika?

Przed wybraniem się do prawnika, powinniśmy zastanowić się dobrze nad jego wyborem. Możemy iść do osoby, którą polecają nam nasi znajomi. Jeżeli w naszym środowisku jednak nie ma żadnego prawnika, możemy wspomóc się Internetem. Wystarczy poszukać dobrego prawnika, który przyjmuje w naszej okolicy i sprawdzić jego oceny i opinie o nim.

Zapraszamy do odwiedzenia strony kancelarii prawnej prawnik Agaty Kościuk, działającej w Jaworznie - www.agatakosciuk.pl. Znajdą tu Państwo informacje na temat działalności prawnej radcy prawnego i prawnika o szerokim doświadczeniu.

 

Obowiązek alimentacyjny

Rozwód małżonków nigdy nie jest sprawą łatwą. Niesie ze sobą wiele stresów i nieprzyjemnych sytuacji. Dzieje się tak nawet, kiedy małżonkowie rozstają się bez wrogości, Wiele spraw musi zostać uporządkowanych, podział wspólnego majątku, opieka nad dziećmi.

Gdy już wszystkie kwestię są uregulowane pozostaje sprawa alimentów. Często słyszymy to słowo, mamy też jakąś wiedzę na ich temat. Jeśli nie to warto się dowiedzieć. W jakich sytuacjach się należą się dziecku? Jak długo trzeba je płacić? Kiedy rodzic jest z nich zwolniony?

Kiedy i jak długo przysługują dziecku alimenty?

Narodziny dziecka dają wielką radość, ale niosą ze sobą też obowiązek prawny. Jest nim zapewnienie dziecku środków do życia do czasu, kiedy będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Po rozwodzie rodzice nadal są objęci tym zobowiązaniem. Nie ma określonej granicy wieku, do której płacimy alimenty na dziecko. Nie zawsze dziecko usamodzielnia się po osiągnięciu pełnoletniości. Jeśli pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę, rodziców nadal wiąże obowiązek alimentacyjny. Może nigdy nie ustać, jeśli potomek nie zdoła się usamodzielnić z powodu choroby lub niepełnosprawności.

Jest jeszcze kilka sytuacji, w których obowiązek alimentacyjny nie ustaje. Dzieje się tak, kiedy dziecko zawarło małżeństwo i nadal nie jest w stanie się utrzymać. Tutaj sytuacja się odwraca i obowiązek utrzymania spada na współmałżonka, dopiero, gdy nie może spełnić obowiązku, alimenty płacą rodzice.

Rodzice płacą alimenty też w sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko nie może znaleźć pracy wskutek nieuleczalnej choroby, ułomności cielesnej lub psychicznej. Jeśli jest należycie przygotowane do pracy i nadal jej nie może znaleźć lub jest niezdolne do jej wykonywania obowiązek alimentacyjny nadal obowiązuje.

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego, jeśli:

  • Majątek dziecka wystarcza na jego utrzymanie i wychowanie
  • Gdy dziecko może zaspokoić swoje potrzeby z innymi źródłami utrzymania takich jak renta rodzinna, stypendium naukowe, z majątku rodzeństwa, z którym się wychowuje.

Ponadto, gdy dziecko zakończy naukę i przygotuje się do wykonywania i znajdzie pracę, alimenty przestają obowiązywać.

Kto może wystąpić o alimenty?

Jeśli rodzice dziecka nie są ze sobą w związku, mieszkają osobno to z pozwem o alimenty może wystąpić rodzic, u którego dziecko się wychowuje.

Jeśli małżeństwo zakończyło się rozwodem, wtedy sąd ustala, jakie koszty utrzymania dziecka będzie ponosiło każde z rodziców.

Jak widać temat alimentów jest szeroki i bogaty w różne regulacje. Wszystko zależy od życiowej sytuacji rodziców i samego dziecka. Musi ono mieć zapewnione środki do życia. Wynika to z zasady równej stopy życiowej dzieci i rodziców. Rodzice mają obowiązek podzielić się z dziećmi nawet skromnymi dochodami.

Więcej informacji na temat alimentów znajdziesz tutaj: http://www.kancelaria-prawnicy.pl/alimenty.html

Odpowiedzialność za fałszywe oświadczenia

Przedsiębiorca już przy zawieraniu umowy  powinien zapewnić sobie możliwości ułatwionej realizacji przysługujących mu roszczeń, gdy twierdzenia drugiej strony okażą się mylące, nieprawdziwe lub niepełne.

Czytaj więcej: Odpowiedzialność za fałszywe oświadczenia

Bezpieczeństwo klienta w e-kantorze

Osoby, które rozważają założenie własnej działalności gospodarczej powinny wziąć pod uwagę założenie kantoru wymiany walut, a jeszcze lepiej kantoru internetowego. Przeniesienie działalności gospodarczej do internetu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, bo nie będzie wtedy potrzebny lokal w dobrym punkcie miasta, nie będzie trzeba tracić czasu ani pieniędzy na dojazdy do pracy. Działalność będzie można prowadzić z domu. Kantor internetowy to jeden z pomysłów na rozwój internetowego biznesu.

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo klienta w e-kantorze

Czy warto skorzystać z biura rachunkowego?

Jeszcze nie tak dawno, aby skorzystać z usług biura rachunkowego trzeba było udać się do siedziby firmy i podpisać stosowną umowę wiążącą obie strony na określony okres. Współpraca zwykle wymagała ścisłych i częstych kontaktów, a także regularnego dostarczania do biura dokumentów księgowych. W dobie internetu sytuacja zmieniła się diametralnie. Aby skorzystać z profesjonalnych usług księgowego nie trzeba już poznawać go osobiście.


 

Internetowe rozliczenia z biurem rachunkowym

Wystarczy znaleźć biuro rachunkowe, które świadczy swoje usługi przez internet. To wyjątkowo praktyczne, nowatorskie, a także zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Co więcej taką funkcjonalną formę rozliczeń, coraz częściej proponują tradycyjne biura rachunkowe, które poprzez rozszerzenie swoich usług o księgowość online, poszerzają znacząco grono swoich klientów. Tworzą one specjalistyczne oprogramowanie, pozwalające na prowadzenie księgowości za pomocą internetu, co pozwala na znaczne oszczędności ze strony potencjalnych klientów decydujących się na tego typu usługi. Program automatycznie zafakturuje dokumenty, posegreguje je, a przedsiębiorca uzyska stały dostęp do swoich danych i w każdej chwili może się z nimi zapoznać. To ogromna oszczędność czasu. Prowadzący działalność gospodarczą nie będzie tracił energii na zajmowanie się papierkową robotą, a skumuluje ją przede wszystkim na sprawnym zarządzaniu firmą. My polecamy zajrzeć tutaj w celu uzyskania większej ilości informacji na temat usługi tego rodzaju.

Ten system pozwala na lepszą organizacją pracy przedsiębiorcy. Specjalne aplikacje zawiadamiają go o terminach płatności, informują o wpływie na konto, a pod ręka znajdują się dane kontrahentów. W każdej chwili, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, może także skorzystać z pomocy księgowych, którzy odpowiedzą na nurtujące pytania i rozwieją pojawiające się wątpliwości. Biura rachunkowe online zdobywają coraz większe uznanie zadowolonych ze świadczonych usług klientów. Niewątpliwy wpływ na decyzję dotyczącą wyboru tego typu księgowości ma wyjątkowo atrakcyjna cena, która często stanowi jedną trzecią sumy, którą trzeba zapłacić za tradycyjne świadczone usługi. To rozwiązanie cechuje się także wygodą. Zeskanowane dokumenty można przesyłać za pomocą firmowej poczty, a wizyta w biurze rachunkowym będzie konieczna tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za swoje czynności

Mało tego, biuro ponosi wszelką odpowiedzialność za świadczone usługi i w przypadku wystąpienia nieprawidłowości odpowiada za zaistniałe błędy. Z oferty księgowości internetowej może korzystać praktycznie każdy przedsiębiorca. Program obsługuje każdy rodzaj prowadzonej ewidencji. Znajduje zastosowanie zarówno przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, ale także przy zryczałtowanych formach ewidencjonowania przychodów. Za jego pomocą można również dokonywać rozliczeń zusowskich, zagadnień dotyczących pracowników i korzystać z innych niezbędnych do prawidłowego rozliczeń funkcji. Jeśli jednak przedsiębiorca nie jest amatorem nowatorskich rozwiązań i nie ufa nowoczesnym technologiom, zawsze może skorzystać z usług tradycyjnego biura rachunkowo-rozliczeniowego. Najlepiej jednak wybrać takie, które ma wyrobioną markę.

Dostęp do porad 24h na dobę

Nasze porady są dostępne przez cały czas, dzięki czemu w każdych okolicznościach masz możliwość zapoznania się z tematyką poszczególnych artykułów.

Sprawy karne, rozwodowe, cywilne

Portal FinansowoPrawny.pl przedstawia porady prawne z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz gospodarczego. Analizujemy każdy przypadek oddzielnie.

Finanse dla każdego

Publikujemy nie tylko porady prawne, lecz także artykuły pomagające rozwiązać problemy finansowe. Nasze teksty pomagają zwykłym Internautom, jak i profesjonalnym księgowym.

Polecamy:

Kancelaria adwokacka Wrocław - Marta Olejnik-Hejne

Umowa o dzieło

Jeśli interesują cię zagadnienia dotyczące umowy o dzieło, sięgnij do publikacji "Umowy o dzieło. Jak się bronić przed atakiem ZUS?"

Informujemy, iż redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów.