Obowiązek alimentacyjny

Rozwód małżonków nigdy nie jest sprawą łatwą. Niesie ze sobą wiele stresów i nieprzyjemnych sytuacji. Dzieje się tak nawet, kiedy małżonkowie rozstają się bez wrogości, Wiele spraw musi zostać uporządkowanych, podział wspólnego majątku, opieka nad dziećmi.

Gdy już wszystkie kwestię są uregulowane pozostaje sprawa alimentów. Często słyszymy to słowo, mamy też jakąś wiedzę na ich temat. Jeśli nie to warto się dowiedzieć. W jakich sytuacjach się należą się dziecku? Jak długo trzeba je płacić? Kiedy rodzic jest z nich zwolniony?

Kiedy i jak długo przysługują dziecku alimenty?

Narodziny dziecka dają wielką radość, ale niosą ze sobą też obowiązek prawny. Jest nim zapewnienie dziecku środków do życia do czasu, kiedy będzie w stanie utrzymać się samodzielnie. Po rozwodzie rodzice nadal są objęci tym zobowiązaniem. Nie ma określonej granicy wieku, do której płacimy alimenty na dziecko. Nie zawsze dziecko usamodzielnia się po osiągnięciu pełnoletniości. Jeśli pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę, rodziców nadal wiąże obowiązek alimentacyjny. Może nigdy nie ustać, jeśli potomek nie zdoła się usamodzielnić z powodu choroby lub niepełnosprawności.

Jest jeszcze kilka sytuacji, w których obowiązek alimentacyjny nie ustaje. Dzieje się tak, kiedy dziecko zawarło małżeństwo i nadal nie jest w stanie się utrzymać. Tutaj sytuacja się odwraca i obowiązek utrzymania spada na współmałżonka, dopiero, gdy nie może spełnić obowiązku, alimenty płacą rodzice.

Rodzice płacą alimenty też w sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko nie może znaleźć pracy wskutek nieuleczalnej choroby, ułomności cielesnej lub psychicznej. Jeśli jest należycie przygotowane do pracy i nadal jej nie może znaleźć lub jest niezdolne do jej wykonywania obowiązek alimentacyjny nadal obowiązuje.

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego

Rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego, jeśli:

  • Majątek dziecka wystarcza na jego utrzymanie i wychowanie
  • Gdy dziecko może zaspokoić swoje potrzeby z innymi źródłami utrzymania takich jak renta rodzinna, stypendium naukowe, z majątku rodzeństwa, z którym się wychowuje.

Ponadto, gdy dziecko zakończy naukę i przygotuje się do wykonywania i znajdzie pracę, alimenty przestają obowiązywać.

Kto może wystąpić o alimenty?

Jeśli rodzice dziecka nie są ze sobą w związku, mieszkają osobno to z pozwem o alimenty może wystąpić rodzic, u którego dziecko się wychowuje.

Jeśli małżeństwo zakończyło się rozwodem, wtedy sąd ustala, jakie koszty utrzymania dziecka będzie ponosiło każde z rodziców.

Jak widać temat alimentów jest szeroki i bogaty w różne regulacje. Wszystko zależy od życiowej sytuacji rodziców i samego dziecka. Musi ono mieć zapewnione środki do życia. Wynika to z zasady równej stopy życiowej dzieci i rodziców. Rodzice mają obowiązek podzielić się z dziećmi nawet skromnymi dochodami.

Więcej informacji na temat alimentów znajdziesz tutaj: http://www.kancelaria-prawnicy.pl/alimenty.html

Dostęp do porad 24h na dobę

Nasze porady są dostępne przez cały czas, dzięki czemu w każdych okolicznościach masz możliwość zapoznania się z tematyką poszczególnych artykułów.

Sprawy karne, rozwodowe, cywilne

Portal FinansowoPrawny.pl przedstawia porady prawne z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz gospodarczego. Analizujemy każdy przypadek oddzielnie.

Finanse dla każdego

Publikujemy nie tylko porady prawne, lecz także artykuły pomagające rozwiązać problemy finansowe. Nasze teksty pomagają zwykłym Internautom, jak i profesjonalnym księgowym.

Polecamy:

Kancelaria adwokacka Wrocław - Marta Olejnik-Hejne

Umowa o dzieło

Jeśli interesują cię zagadnienia dotyczące umowy o dzieło, sięgnij do publikacji "Umowy o dzieło. Jak się bronić przed atakiem ZUS?"

Informujemy, iż redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów.