Jak działa wymiar sprawiedliwości?

W Polsce istnieje prawo domniemania niewinności, które mamy zagwarantowane w konstytucji. Jednak organy ścigania, takie jak policja, mają prawo do pozbawienia wolności nas na okres maksymalnie do 48 godzin, każdego kto jest podejrzewany o przestępstwo bez postawienia wobec niego zarzutów.

 

W tym czasie prokurator musi postawić zarzuty przestępstwa wobec podejrzanego. Potrzebne są do tego dowody, które obciążają podejrzanego. Aż do ogłoszenia wyroku sądowego cały czas osoba ta jest określana jako podejrzana. W tym czasie ma prawo skorzystać z pomocy osób takich jak: radca prawny lub prawnik. Często są też stosowane porady prawne, ale kiedy zostanie udowodniona wina podejrzanego pomocny będzie dobry adwokat.

Wszystko rozstrzyga się na Sali sądowej gdzie sąd decyduje o winie bądź niewinności oskarżonego. Zwłaszcza tam dobry adwokat jest niezastąpiony. Można ustanowić go swoim pełnomocnikiem i wtedy on na każdej rozprawie będzie występował w imieniu oskarżonego oraz szukał rozwiązań jak oczyścić z zarzutów bądź w jaki sposób jak najbardziej złagodzić wymiar kary.

Dostęp do porad 24h na dobę

Nasze porady są dostępne przez cały czas, dzięki czemu w każdych okolicznościach masz możliwość zapoznania się z tematyką poszczególnych artykułów.

Sprawy karne, rozwodowe, cywilne

Portal FinansowoPrawny.pl przedstawia porady prawne z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz gospodarczego. Analizujemy każdy przypadek oddzielnie.

Finanse dla każdego

Publikujemy nie tylko porady prawne, lecz także artykuły pomagające rozwiązać problemy finansowe. Nasze teksty pomagają zwykłym Internautom, jak i profesjonalnym księgowym.

Polecamy:

Kancelaria adwokacka Wrocław - Marta Olejnik-Hejne

Umowa o dzieło

Jeśli interesują cię zagadnienia dotyczące umowy o dzieło, sięgnij do publikacji "Umowy o dzieło. Jak się bronić przed atakiem ZUS?"

Informujemy, iż redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów.