Adwokat – zawód marzeń?

Długa droga do stania się prawnikiem

Prawnicy ogółem uchodzą za ludzi posiadających bardzo wysoki status społeczny. Wielu młodych chce zostać albo prawnikami albo lekarzami ponieważ profesje te uchodzą za najbardziej renomowane w Polsce. Nie jest to całą prawda jednak odrobinę jej tam jest ponieważ za każdym adwokatem czy radcą prawnym stoi bardzo rozległa wiedza. Jednak pamiętajmy – bierze się ona z ciężkiej pracy i lat nauki.

Szczególnie odczuwają to studenci pierwszych i ostatnich lat prawa. Na uniwersytetach panuje opinia, że prawo jako kierunek to jeden z najbardziej angażujących i wymagających kierunków na wszystkich uniwersyteckich wydziałach. Co prawda nie da się tego jako zmierzyć i jednogłośnie powiedzieć że prawo jest największa „kobyłą” jednak opinie profesorów i pracowników naukowych zdają się potwierdzać tą tezę.

Na co musi zatem nastawić się młody adept prawa, który marzy o tym by w przyszłości reprezentować klienta na sali sądowej? Pierwszą rzeczą powinno być zrewidowanie swojego poglądu na temat prawników. Czasami obraz tej profesji w głowach młodych ludzi jest zbytnio wyidealizowany i ogranicza się tylko do patrzenia na wysokie zarobki tudzież zwracania uwagi na spotkania z klientem przy kawie. A przecież zawód prawnika to przede wszystkim myślenie. Bo chociaż całe prawo spisane jest w odpowiednich księgach to właśnie adwokat czy radca prawny będzie tym, który zapisy te będzie interpretował.

 

Dlatego młody człowiek koniecznie chcący zostać prawnikiem powinien od swoich najmłodszych lat odznaczać się kilkoma cechami charakteru, które sprawią że będzie on dobrym materiałem na tą profesję. Należą do nich między innymi umiejętność logicznego myślenia, dobra pamięć (przyda się na studiach), opanowanie, odpowiedzialność i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Brzmi banalnie jednak mało który student prawa posiada wszystkie te cechy. A przecież sama pracowitość może nie wystarczyć jeśli myślimy o zawrotnej karierze. Osobnym tematem są tu oczywiście konotacje członków naszej rodziny z tą branżą, które szczególnie w ostatnich latach są bardzo osławione.

Dostęp do porad 24h na dobę

Nasze porady są dostępne przez cały czas, dzięki czemu w każdych okolicznościach masz możliwość zapoznania się z tematyką poszczególnych artykułów.

Sprawy karne, rozwodowe, cywilne

Portal FinansowoPrawny.pl przedstawia porady prawne z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz gospodarczego. Analizujemy każdy przypadek oddzielnie.

Finanse dla każdego

Publikujemy nie tylko porady prawne, lecz także artykuły pomagające rozwiązać problemy finansowe. Nasze teksty pomagają zwykłym Internautom, jak i profesjonalnym księgowym.

Polecamy:

Kancelaria adwokacka Wrocław - Marta Olejnik-Hejne

Umowa o dzieło

Jeśli interesują cię zagadnienia dotyczące umowy o dzieło, sięgnij do publikacji "Umowy o dzieło. Jak się bronić przed atakiem ZUS?"

Informujemy, iż redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów.