Błąd medyczny w prawie

Błąd medyczny rozumiany jest jako zaniedbanie przez lekarza wykonywania swoich obowiązków, w wyniku czego pacjent doznał pewnego rodzaju dyskomfortu, uniemożliwiającego mu normalne funkcjonowanie. Jako dyskomfort rozumiemy tutaj przejście długoterminowego leczenia, zażywanie dużej ilości leków, konieczność poddanie się dalszym operacjom oraz zabiegom, a także urazy natury psychicznej oraz psychologicznej.

 

 

Co jest traktowane jako błąd medyczny?

Błąd medyczny może wynikać z niewłaściwego zdiagnozowania przez lekarza choroby, niewłaściwej propozycji leczenia, a także z wszelkich błędów oraz uchybień, które popełnione zostały podczas przeprowadzanych zabiegów medycznych. Jako odrębna kwestia jest jednak traktowane błędne zdiagnozowanie płodu, nawet jeśli doprowadziło to do trwałych zmian w jego organizmie, na przykład do kalectwa. Regulacje te wynikają z przepisów Kodeksu Cywilnego.

 

Odszkodowanie medyczne – co obejmuje?

Odszkodowania za błąd lekarski ma na celu pokrycie wszelkich strat finansowych, które są z tym związane, czyli obejmuje między innymi: zakup leków, specjalistycznego sprzętu, pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji itp. Zadośćuczynienie ma również rekompensować starty o charakterze niematerialnym, a więc ból, cierpienie, przedłużenie procesu leczenia, trwałe kalectwo, oszpecenie oraz wytrącenie z dotychczasowego trybu życia.

Wysokość zadośćuczynienia za błąd medyczny nie jest ustalona z góry. Wynika ona z wielu czynników, a przede wszystkim od stopnia i intensywności cierpień fizycznych i psychicznych pacjenta, jego wieku oraz sposoby, w jaki zaniedbanie wpłynęło na jego życie.  Ostateczna kwota zależy jednak przede wszystkim od indywidualnej oceny sądu, dlatego warto postarać się o dobrego adwokata, który dzięki dokładnej znajomości prawa medycznego, byłby naszym godnym reprezentantem podczas rozprawy sądowej.

 

Kiedy wnieść oskarżenie o błąd medyczny?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, który lekarz zawinił oraz w którym momencie dokładnie się to stało. Kiedy to już ustalimy, to przysługuje nam prawo do żądania odszkodowania przez trzy lata.

Są jednak sytuacje, gdy skutki wadliwego leczenia zaczynamy odczuwać znacznie później, na przykład po kilku latach. Co wtedy? Na szczęście takie zdarzenia również zostały uregulowane przez Prawo, które określa 10-letni okres, w czasie którego pacjent może zdać sobie sprawę z tego czy podczas przebytego leczenia popełniony został w którymś momencie błąd. Jeśli taka sytuacja nastąpi, to dopiero od tej chwili przysługują mu trzy lata na złożenie wniosku, informującego, iż doszło do jawnego zaniedbania ze strony lekarza.

 

Jakich dowodów potrzebujemy?

Przy wnoszeniu oskarżenia o błąd lekarski powinniśmy zatroszczyć się przede wszystkim o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji medycznej. Zaliczymy do niej: Kartę Informacyjną, otrzymaną po opuszczeniu placówki, pełną historię choroby, wyniki wszystkich przeprowadzonych badań oraz obserwacji, a także ewentualnie opis operacji. Jeśli po błędzie lekarskim odwiedzaliśmy innych lekarzy, to warto również zadbać o zebranie stworzonej przez nich dokumentacji, a także o zebranie wszelkich rachunków, mających potwierdzić koszty, które wyniknęły po wystawieniu błędnej decyzji lekarskiej.

 


 Szukasz pomocy związanie z odszkodowaniem za błędy medyczne? Odwiedź witrynę mokotowskiej kancelaria adwokat J.M. Kolowca:

http://www.adwokat-kolowca.pl

 

Dostęp do porad 24h na dobę

Nasze porady są dostępne przez cały czas, dzięki czemu w każdych okolicznościach masz możliwość zapoznania się z tematyką poszczególnych artykułów.

Sprawy karne, rozwodowe, cywilne

Portal FinansowoPrawny.pl przedstawia porady prawne z zakresu prawa cywilnego, karnego, rodzinnego oraz gospodarczego. Analizujemy każdy przypadek oddzielnie.

Finanse dla każdego

Publikujemy nie tylko porady prawne, lecz także artykuły pomagające rozwiązać problemy finansowe. Nasze teksty pomagają zwykłym Internautom, jak i profesjonalnym księgowym.

Polecamy:

Kancelaria adwokacka Wrocław - Marta Olejnik-Hejne

Umowa o dzieło

Jeśli interesują cię zagadnienia dotyczące umowy o dzieło, sięgnij do publikacji "Umowy o dzieło. Jak się bronić przed atakiem ZUS?"

Informujemy, iż redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów.